Spis treści | |
4 Historia kanałów open access Działacze ruchu open access przez lata testowali i tworzyli nowe kanały komunikacji naukowej i to dla nich się zjednoczyli i wykazali tyle determinacji, by je wprowadzić do praktyki naukowej. Dwa najważniejsze z nich, jakie już dobrze funkcjonują to repozytoria i czasopisma OA. Udostępnianie publikacji elektronicznych przez archiwa czy repozytoria zwykło się nazywać zielonym kanałem, a przez czasopisma – złotym.Najstarszymi repozytoriami świata są powstałe wiele lat temu:
Bardzo ważnymi punktami zwrotnymi było pojawianie się pod koniec lat 80. i na początku 90. elektronicznych recenzowanych czasopism naukowych, m.in.:
Za nimi poszły tysiące. Ich powstanie i udane funkcjonowanie pokazały światu, że można inaczej, taniej i zgodnie ze standardami komunikować się naukowo z całym światem. Twórcy tych czasopism wypracowali konkretne modele, które można zastosować i oprogramowanie, którego można użyć, by takie czasopismo funkcjonowało na najwyższym poziomie. Działania ludzi, szczególnie naukowców, prowadzące do szerokiego upowszechnienie ponad 30 mln publikacji otwartych w zeszłym roku pokazują, jak długą i trudną drogę przeszli walcząc o taki model. 11 lat wcześniej nikt nie chciał wierzyć, że publikacje naukowe mogą być tak szeroko dostępne poza wydawnictwami, które miały monopol na ich publikowanie i dystrybucję, dziś to Peter Suber „stawia wydawców do kąta”: "Po pierwsze, wydawcy powinni się godzić na zielony kanał komunikacji OA — czyli archiwizacje prac naukowych w repozytoriach. Po drugie, powinni prowadzić badania nad złotym kanałem komunikacji — czyli modelem publikowania w czasopismach naukowych. Po trzecie, nie powinni stawać na drodze instytucjom publicznym, które działają w interesie publicznym. Po czwarte, nie powinny stawać na przeszkodzie naukowcom i instytucjom badawczym, kiedy działają na rzecz nauki" [2]. Zob. Wykład Petera Subera On the Future of Open Access w Berkman Centre Harvard University z 2009. Na platformie YouTube. |