Spis treści
Drukuj kopletną książkęDrukuj ten rozdział
PoprzedniZamknij  książkę
 
 

6 Kryteria wyboru narzędzia dla OZE
6.3 eduCommons

eduCommons to narzędzie tworzone w ramach OpenCourseWare Consortium przez Uniwersytet Utah. Aktualnie (stan na 21.09.2011) korzysta z niego ponad 40 uniwersytetów z całego świata, które dzielą się zasobami dydaktycznymi swoich pracowników.

Na tle innych narzędzi eduCommons wyróżnia się tym, że jest dedykowane dla otwartych zasobów edukacyjnych. Ponieważ zostało zaprojektowane z myślą o dzieleniu się zasobami, wspiera od początku takie funkcje, jak wybór licencji, określenie metadanych, udostępnianie gotowych do ponownego wykorzystania kopii zasobów, personalizacja interfejsu, zarządzanie prawami użytkowników. Twórcy eduCommons starają się, aby serwis był kompatybilny z innymi narzędziami. Istnieje możliwość budowy kursów od podstaw na platformie eduCommons, ale także eksportu i importu kopii zasobów do/ i z innych narzędzi, np. Moodle.

Niewątpliwą zaletą eduCommons jest także jednolita struktura zasobów. Materiały kursowe są uporządkowane wg grup wykładanych przedmiotów. Każdy kurs ma zbliżoną kolejność elementów: opis kursu, wymagania techniczne, osoba prowadząca, sylabus, harmonogram, dodatkowa literatura, zadania, narzędzia, egzamin, wykłady wideo (jeśli są).

Przykładem wykorzystania eduCommons jest baza OZE Uniwersytetu Stanowego Utah, gdzie zostało umieszczonych ok. 100 kursów na licencji Creative Commons BY-NC-SA czy zasoby kursowe portalu Teachers without Borders międzynarodowej społeczność nauczycieli, która dostarcza zasobów, narzędzi i szkoleń na licencji Creative Commons BY.

PoprzedniZamknij  książkę