Spis treści
Drukuj kopletną książkęDrukuj ten rozdział
Następny
 
 

1 Początki

Bożena Bednarek-Michalska
Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu

Ruch otwartego dostępu do wiedzy ma bardzo długą historię, jeśli przyjąć koncepcję Petera Subera — profesora filozofii Earlham University i znaczącego działacza ruchu open access — sięga lat 60-tych. Opracowując kalendarium zdarzeń związanych z ruchem, zaczyna on datowanie od czasów, kiedy w USA powstawały takie centra informacji edukacyjnej i bazy danych jak ERIC czy MEDLINE, ale przywołuje jednocześnie wynalazki technologiczne, bez których nie byłby możliwy społeczny zapał do zmian:
  • 1966. Educational Resources Information Center (ERIC) launched by the U.S. Department of Education's Office of Educational Research and Improvement and the National Library of Education.
  • 1966. Medline launched by the Request for Comments (but not free until 1997).
  • April 7, 1969. First (RFC) published by Steve Crocker, triggering a long series of free online documents on the development of the internet.
  • August 30, 1969. Advanced Research Projects Agency Network (ARPANET) launched by the U.S. Department of Defense. It ceased operation in 1990. See these details on ARPANET's history.
  • 1970. The U.S. National Agriculture Library launched Agricola (AGRICultural OnLine Access).
  • July 4, 1971. Project Gutenberg launched by Michael Hart.
Więcej faktów z życia Ruchu OA można znaleźć na stronach stworzonych przez Petera Subera Timeline.

Przegląd kalendarium i wielość zdarzeń oraz inicjatyw pokazuje, jak znaczący to jest ruch i jak wielkie międzynarodowe organizacje są poważnie weń zaangażowane. A to co najistotniejsze w ruchu — jak mówi Richard Poynder [3] — nie mającym na początku ani struktury, ani lidera czy organizacji, która by go wspierała, jest to, że po 350 latach funkcjonowania tradycyjnych modeli wymiany informacji naukowej zmienił wszystko i ujawnił, że pośrednictwo wydawców w świecie nauki nie jest już potrzebne.

Następny