Spis treści
Drukuj kopletną książkęDrukuj ten rozdział
PoprzedniNastępny
 
 

4 Definicje

Ruch Open Access (Ruch Otwartego Dostępu do Nauki)
jest światowym ruchem społecznym, działaniem oddolnym wielu ludzi, naukowców, bibliotekarzy, informatyków, wydawców i innych, którzy są związani z nauką i dla których idea otwartości, transparentności w nauce jest głównym powodem działań w zakresie zmiany modelu komunikacji naukowej.

Model open access (otwartego dostępu do wiedzy)
jest to system założeń, pojęć i zależności między nimi związany z otwartą komunikacją naukową pozwalający opisać w przybliżony sposób w jaki naukowcy, bibliotekarze i inni uczestnicy tego procesu wymieniają się wiedzą. Jak ją tworzą, gromadzą, archiwizują, udostępniają czy publikują. Przeciwieństwem do modelu otwartego komunikacji naukowej jest model zamknięty np. subskrypcyjny.

„Otwarty dostęp do zasobów definiujemy jako możliwość wykorzystania nieograniczonych źródeł wiedzy i dziedzictwa kulturowego, która powinna być aprobowana przez społeczność naukową” - zgodnie z Deklaracją Berlińską:

Berlin Declaration on Open Access to Knowledge in the Sciences and Humanities (polska edycja przetłumaczona i opublikowana w Biuletynie EBIB w 2005 roku)

Kanał komunikacji otwartej
jest to otwarte połączenie pomiędzy nadawcą i odbiorcą informacji naukowej. Otwarty sposób przesyłania, udostępniania czy publikowania zasobów wiedzy za pomocą nośników fizycznych (mediów). Kanałem komunikacji może być: elektroniczna platforma czasopisma naukowego, repozytorium otwarte czy otwarta baza danych surowych.


PoprzedniNastępny