Czym jest ruch Open Access

Nauka — trudne pytania — coś na początek!

Serwis: otwnauka
Kurs: Open Access - Otwarta Nauka
Książka: Czym jest ruch Open Access
Wydrukowane przez użytkoniwka: Gość
Data: wtorek, 23 sierpień 2016, 11:21

Spis treści

1 Wprowadzenie

Bożena Bednarek-Michalska
Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu

W tym module zaprezentowana zostanie idea społecznego naukowego ruchu, który zapoczątkował działania na rzecz otwartości w nauce. Nie będzie w nim za dużo ćwiczeń, a raczej lektura zalecająca dla tych, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o kontekście, jaki towarzyszył powstawaniu inicjatyw open access.

Proszę zwrócić uwagę na to, że Ruch Open Access piszemy dużą literą, a model open access małą. Studenci, którzy po raz pierwszy uczą się tych spraw często mylą te pojęcia.

2 Trudne pytania na początek

Nauka — trudne pytania — coś na początek!

Na początek naszego modułu pozwolę sobie zadać pytania, które może są banalne, ale uzmysłowią nam, jak można myśleć o nauce i jej roli społecznej w dzisiejszym — technologicznie zaawansowanym — świecie. A więc czy zastanawialiśmy się i kiedy, jakie są odpowiedzi na następujące pytania:
Is Knowledge free?
Znak udostępniony na wolnej licencji CC BY-NC na platformie FLIKR przez Sina

Dlaczego je zadaję? Bo odpowiedź stała się problematyczna, choć może powinna być prosta. Kontrowersja polega na tym, iż bardzo wiele grup interesów dostrzega dziś, że nauka, wiedza, badania, informacja mogą być doskonałym towarem, z którego popłyną zyski. Przekonują nas o tym codziennie tacy giganci, którzy handlują informacją, jak Google, Elsevier, IBM, News Corporation [1] czy Amazon.

Dla wielu użytkowników Internetu jest paradoksem, że mając do swojej dyspozycji takie platformy współpracy i wymiany wiedzy jak nigdy dotąd, napotykają w Internecie na bariery, które są dla nich niezrozumiałe, chociażby prawo autorskie, które powinno wspierać twórczość, a ją opóźnia i czasem wręcz paraliżuje.

Żyjąc w świecie mediów tradycyjnych przyzwyczailiśmy się do tego, że to, co zapisane na papierze, pokazane na ekranie jest wartościowe i godne uwagi, przejrzane, zrecenzowane, zaopiniowane, doinwestowane i jedyną naszą rolą, konsumentów tej wiedzy czy rozrywki było bierne jej odbieranie. Nowe medium XXI wieku Internet i narzędzia mu towarzyszące, bardzo odmieniły tę sytuację, gołym okiem widać, że rodzi się nowa gospodarka, która opiera się na bardzo odmiennych zasadach, między innymi na partycypacji. Szybkość przepływu informacji, łatwość jej tworzenia i przetwarzania w wiedzę, sprawne i inteligentne technologie, minimalne koszty produkcji, wspólnoty, jakie wokół sieci się tworzą, nowe podejście do wykorzystania wspólnych zasobów, spowodowało zmianę myślenia — szczególnie ludzi świata nauki i młodej generacji.

Na styku starego i nowego systemu wymiany wiedzy pojawia się konflikt między tymi, którzy chcą wymieniać szybko wiedzę a tymi, którzy chcą na tym zarobić. Dziś nauka, wiedza, badania, edukacja postrzegane są jako doskonałe pola eksploatacji finansowej, kiedyś opierały się jedynie o wyminę idei. Stale rosnące ceny czasopism, książek naukowych doprowadziły do sytuacji niepewności i coraz większych luk informacyjnych.

No secret science
Znak udostępniony na wolnej licencji CC BY na platformie FLIKR przez Derek Keats

To z powodu tych zmian znani na świecie badacze i naukowcy, bibliotekarze i informatycy rozpoznając zagrożenia związane z produkcją wiedzy, zawłaszczaniem zasobów przez monopole wydawnicze czy medialne, opóźnianiem procesu naukowego, dostrzegając, że może to mieć fatalne skutki nie tylko dla dynamiki rozwoju wiedzy, innowacji, ale i jakości życia nowych generacji, postanowili działać. Stworzyli oddolnie Ruch Open Access, który ma być alternatywą dla wydawniczej produkcji komercyjnej.

3 Open Access - z czym kojarzyć?

Z czym należy kojarzyć pojęcie open access?
W tym module będzie mowa przede wszystkim o ruchu społecznym, w następnych modułach o modelach komunikacyjnych.



4 Definicje

Ruch Open Access (Ruch Otwartego Dostępu do Nauki)
jest światowym ruchem społecznym, działaniem oddolnym wielu ludzi, naukowców, bibliotekarzy, informatyków, wydawców i innych, którzy są związani z nauką i dla których idea otwartości, transparentności w nauce jest głównym powodem działań w zakresie zmiany modelu komunikacji naukowej.

Model open access (otwartego dostępu do wiedzy)
jest to system założeń, pojęć i zależności między nimi związany z otwartą komunikacją naukową pozwalający opisać w przybliżony sposób w jaki naukowcy, bibliotekarze i inni uczestnicy tego procesu wymieniają się wiedzą. Jak ją tworzą, gromadzą, archiwizują, udostępniają czy publikują. Przeciwieństwem do modelu otwartego komunikacji naukowej jest model zamknięty np. subskrypcyjny.

„Otwarty dostęp do zasobów definiujemy jako możliwość wykorzystania nieograniczonych źródeł wiedzy i dziedzictwa kulturowego, która powinna być aprobowana przez społeczność naukową” - zgodnie z Deklaracją Berlińską:

Berlin Declaration on Open Access to Knowledge in the Sciences and Humanities (polska edycja przetłumaczona i opublikowana w Biuletynie EBIB w 2005 roku)

Kanał komunikacji otwartej
jest to otwarte połączenie pomiędzy nadawcą i odbiorcą informacji naukowej. Otwarty sposób przesyłania, udostępniania czy publikowania zasobów wiedzy za pomocą nośników fizycznych (mediów). Kanałem komunikacji może być: elektroniczna platforma czasopisma naukowego, repozytorium otwarte czy otwarta baza danych surowych.


5 Czym jest Ruch Otwartego Dostępu do Nauki

Co to jest „Ruch Otwartego Dostępu do Nauki” i skąd się wziął?

Open Access Movement — Ruch Otwartego Dostępu do Nauki — jest oddolną inicjatywą stworzoną przez naukowców i bibliotekarzy w celu jak najszerszego udostępnienia zasobów nauki, szczególnie w Internecie. Jest ściśle związany z nauką i był początkiem dla innych ruchów, które zostały zbudowane po nim, ale wzorował się na ideach i działaniach wcześniejszej inicjatywy Free Software Movement — Ruchu Wolnego Oprogramowania.

Chronologicznie powstawanie inicjatyw otwartych wygląda to następująco:
  1. Free Software Movement — Ruch wolnego oprogramowania — dotyczy programów komputerowych — działa od 1985;
  2. Open Access Movement — Ruch otwartego dostępu do nauki — dotyczy materiałów z badań — od 1991;
  3. Open Source Movement — Ruch otwartego oprogramowania — dotyczy programów komputerowych — działa od 1998;
  4. Open Educational Resources — Ruch otwartych zasobów edukacyjnych — dotyczy materiałów edukacyjnych głównie szkolnych — działa od 2002;
  5. Free Culture Movement — Ruch wolnej kultury — dotyczy muzyki, sztuki, beletrystyki, filmów — działa od 2004.
Ruchy te tworzą lub współuczestniczą w nich zarówno ludzie prywatni, jak i wszelkiego typu organizacje. Dzięki ich inicjatywie powstało bardzo wiele uzgodnień i deklaracji, które odnoszą do podstawowych praw człowieka:

Wartości te realizowane są przez bardzo różne działania, m.in.:
Open Access wiąże się z:
Typy instytucji, organizacji są bardzo różne od bardzo oficjalnych do nieformalnych:
Ruch Open Access rozwija się najszybciej z wymienionych powyżej i jest społecznie najmocniej wspierany, co widać nie tylko po wdrożonych rozwiązaniach, ale i efektach politycznych. O czym będzie w dalszej części kursu.

Ruch Open Access powstał w środowisku naukowym, jest naturalnym sprzymierzeńcem świata akademickiego. Otwarty dostęp do wyników badań naukowych kończy epokę, w której udział w rozwoju nauki mogli mieć jedynie ci, których stać było na książki i subskrypcję czasopism. Open Access przynosi naukowcom (tak czytelnikom, jak i autorom publikacji naukowych) oraz ich instytucjom wiele korzyści. Ugruntowanie pozycji instytucji oraz jej dorobku naukowego w świecie — co zapewnia otwarty dostęp — może mieć istotne znaczenie dla uczelni, które chcą uzyskać dobrą pozycję w międzynarodowych rankingach i pokazać, jak ważną rolę odgrywają w społeczeństwie, jak wpływają na jego awans cywilizacyjny [2].

OA jest konstruktywny, dąży do tego, żeby jak najwięcej literatury naukowej było w sieci dostępnej dla wszystkich. Nie chodzi o to, żeby kogokolwiek wyrugować z biznesu. Ceny czasopism rosły od 80-tych lat cztery razy szybciej niż inflacja, więc reakcja środowiska naukowego musiała być stanowcza. Szczególnie w dobie kryzysu, kiedy uczelnie muszą „ciąć” kolejne tytuły. Poszukuje się więc alternatywy i redukowania kosztów. Dla autorów publikacji zaś ważnym jest, by się promować jak najszerzej, bo przyrasta im liczba cytowań.



6 Korzyści z otwartego dostępu do wiedzy

Poniżej znajdziesz krótkie wypowiedzi na temat Open Access z punktu widzenia naukowca, bibliotekarza, studenta, nauczyciela oraz wywiad z wiceministerem nauki prof. Banachem.

Open Access z punktu widzenia naukowca

Dr. Mark Walport, Wellcome Trust Director from Open Access Videos on Vimeo, CC BY 2008


Open Access z punktu widzenia bibliotekarza

Diane Graves, Librarian from Open Access Videos on Vimeo, CC BY 2008


Open Access z punktu widzenia nauczyciela akademickiego

Barbara Stebbins, Middle School Science Teacher from Open Access Videos on Vimeo, CC BY 2008


Open Access z punktu widzenia studenta

André Brown, Grad Student from Open Access Videos on Vimeo, CC BY 2008


Wywiad z wiceministerem nauki prof. Banachem przeprowadzony z okazji o obchodów Tygodnia Open Access 2010


Open Access Week 2010 - fragmenty rozmowy z Podsekretarzem Stanu MNiSW profesorem Maciejem Banachem from Koalicja Otwartej Edukacji on Vimeo.