Spis treści
Drukuj kopletną książkęDrukuj ten rozdział
PoprzedniNastępny
 
 

6 Kryteria wyboru narzędzia dla OZE

Przegląd istniejących narzędzi pokazuje, że istnieje wiele rozwiązań technologicznych dla otwartych kursów i materiałów edukacyjnych. Wybór określonego narzędzia zależy od specyficznej sytuacji uczelni, która powinna brać pod uwagę potrzeby pracowników jako potencjalnych autorów zasobów edukacyjnych, ich oczekiwania oraz kompetencje informatyczne. Przy wyborze narzędzi istotne znaczenie ma możliwe do uzyskania wsparcie administratorów, związane z fizycznym umieszczaniem zasobów w środowisku Internetu, jak również stabilność narzędzia, które musi gwarantować stały, niezakłócony przerwami technicznymi dostęp do treści oraz jej archiwizowanie.

Nie można zapomnieć o wyborze modelu udostępniania otwartych zasobów czyli określeniu celu, jaki uczelnia chce osiągnąć. Inne narzędzia wybierzemy jeśli uczelniana polityka OZE zakłada tylko udostępnianie treści w otwartym modelu, inne jeśli zakłada budowanie społeczności uczącej i komunikującej się w oparciu o otwarte zasoby. Dodatkowo można kierować się już istniejącą na uczelni infrastrukturą, która tworzy środowisko uczenia się dla studentów i pracowników, jak również ilością użytkowników.

W zależności od oczekiwania autorów zasobów, można rozważyć także takie cechy narzędzia, jak ocenianie zasobów przez społeczność, recenzowanie i komunikacja (wymiana komentarzy, które będą publicznie widoczne). Większa transparentność jaką zapewniają te dodatkowe elementy, przekłada się bezpośrednio na jakość publikowanych materiałów dydaktycznych.

Poniżej zostały wybrane i opisane trzy różne platformy do publikowania i dzielenia się otwartymi zasobami akademickimi, jakie praktykują uczelnie w Polsce i na świecie.
PoprzedniNastępny