Spis treści
Drukuj kopletną książkęDrukuj ten rozdział
PoprzedniNastępny
 
 

2 OZE a Open Access

Jaka jest różnica między OZE a publikacjami o otwartym dostępie? [41]

Publikacje o otwartym dostępie są ważną koncepcją, która jest ściśle związana z, lecz odmienna od, OZE.

Z poprzednich modułów kursu wiesz, że termin „otwarty dostęp” dotyczy wielu koncepcji, lecz zwykle oznacza:

  • dostęp do materiałów, głównie naukowych, za pośrednictwem Internetu w sposób sprawiający, że dany materiał jest ogólnodostępny do czytania i wykorzystania, jak też wtórnego wykorzystania w różnych sytuacjach, lub
  • czasopisma o wolnym dostępie, które każdemu dają otwartą możliwość przeglądania znacznej części publikowanych w nich artykułów.

Publikacje o otwartym dostępie są zwykle określane mianem publikacji badawczych z jakiegoś powodu udostępnionych na wolnej licencji. OZE odnoszą się do materiałów edukacyjnych i szkoleniowych udostępnionych również na takowej licencji. Jasne jest, że szczególnie w przypadku szkolnictwa wyższego te dwa pojęcia się zazębiają, gdyż publikacje naukowe stanowią znaczną część ogólnie rozumianego zestawu literatury przedmiotu, z którą muszą zapoznać się studenci chcący ukończyć ten etap kształcenia, szczególnie jeśli chodzi o studia podyplomowe i doktoranckie.

Mimo tych podobieństw, warto jest te dwa pojęcia rozgraniczyć, gdyż pozwala to na prowadzenie bardziej szczegółowej dyskusji i przygotowywanie znacznie bardziej szczegółowych planów definiujących, jakie rodzaje otwartych licencji są najodpowiedniejsze do określonych zasobów.

PoprzedniNastępny