Spis treści | |
3 Definicja otwartej nauki Dotychczas brak jeszcze precyzyjnej definicji otwartej nauki, termin ten przyjmuje trochę inne znaczenie w różnych okolicznościach i społecznościach naukowych. W niektórych przypadkach oznacza bunt przeciwko zbyt skomercjalizowanej nauce, w innych oznacza dążenie do uwolnienia informacji naukowej, gdzie indziej to jedynie nowy sposób organizacji pracy naukowców. Przyjmuje się, że termin obejmuje wszystkie próby stosowania otwartych modeli produkcji i dystrybucji treści w sferze nauki, czyli otwarty dostęp do publikacji naukowych, otwarte dane, otwarte modele współpracy naukowej, czy tak zwane „badania prowadzone przy otwartym notatniku”.
Otwarta nauka bywa również określana innymi terminami. Brytyjska Open Knowledge Foundation stosuje pojęcie „otwarta wiedza”, przez które rozumie połączenie trzech elementów: utworów, danych oraz informacji urzędowych [10]. Jamais Cascio, pisząc w 2004 r. o otwartym modelu pracy naukowej, nazwał go „nauką o otwartym kodzie źródłowym” [11]. Cascio odwołuje się do koncepcji „oprogramowania o otwartym kodzie źródłowym”, nazywanego też „wolnym oprogramowaniem” – opartego na wspólnej, zbiorowej pracy z wykorzystaniem swobodnie dostępnych danych, wymienianych między uczestnikami. Do tego modelu współpracy i dzielenia się jej efektami, wypracowanego po raz pierwszy przez informatyków, odwołują się niemal wszystkie otwarte projekty w nauce, ale także w kulturze. Richard Stallman w latach 80. zdefiniował podstawowe swobody użytkownika oprogramowania: swobodę używania, badania, kopiowania, modyfikowania i dalszej dystrybucji [12]. Swobody te leżą także u podstaw działań obejmowanych terminem otwartej nauki.
Cztery konstytutywne zasady dla otwartej nauki opracowane przez projekt Science Commons [13] to:
Założenia otwartej nauki zakładają, że publikacja ostatecznego sprawozdania z badań w czasopiśmie nie jest jedyną formą komunikacji naukowej – udostępniać można na przykład dane lub bezpośredni zapis nadal prowadzonych badań i analiz. Tym samym mamy do czynienia z otwieraniem się nowych kanałów komunikacji wymienionych powyżej.
Myślenie o otwartej nauce jako modelu całokształtu pracy naukowej dobrze pokazuje definicja „biologii opartej na otwartym źródle” (Open Source Biology) opracowana przez Molecular Sciences Institute – niezależne laboratorium zajmujące się genetyką i modelowaniem komputerowym. Elementami otwartej biologii są wg tej koncepcji:
|