Spis treści | |
2 Struktura i autorzy Kurs składa się z rozgrzewki i 9 modułów związanych z Open Access. Poniżej zostały określone cele i rezultaty każdego z nich. Rozgrzewka oprac. Karolina Grodecka (Akademia Górniczo-Hutnicza, Centrum e-Learningu) Celem modułu jest:
MODUŁ 1: Wprowadzenie do ruchu Open Access oprac. Bożena Bednarek-Michalska (Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu) Celem modułu jest uporządkowanie terminologii związanej z społecznym ruchem naukowym, który zapoczątkował działania na rzecz otwartości w nauce. Po zakończeniu modułu będziesz potrafił/a:
MODUŁ 2: Historia Ruchu Open Access oprac. Bożena Bednarek-Michalska (Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu) Celem modułu jest przedstawienie najważniejszych etapów rozwoju Ruchu Open Access. Po zakończeniu modułu będziesz potrafił/a:
MODUŁ 3: Otwarta nauka i nauka 2.0 oprac. Justyna Hofmokl (Centrum Cyfrowe Projekt: Polska), Bożena Bednarek-Michalska (Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu) Celem modułu jest uporządkowanie terminologii związanej z rozwojem otwartej nauki. Po zakończeniu modułu będziesz potrafił/a:
MODUŁ 4: Nowe modele i kanały komunikacji naukowej oprac. Justyna Hofmokl (Centrum Cyfrowe Projekt: Polska), Bożena Bednarek-Michalska (Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu), Ewa Rozkosz (Biblioteka Dolnośląskiej Szkoły Wyższej) Celem modułu jest przedstawienie nowych modeli otwartej komunikacji naukowej, które rozwijają się równolegle do tradycyjnych modeli open access - czasopism, repozytoriów i platform e-learningowych. Po zakończeniu modułu będziesz potrafił/a:
MODUŁ 5: Czasopisma otwarte - złoty kanał komunikacji oprac. Ewa Rozkosz (Biblioteka Dolnośląskiej Szkoły Wyższej), Bożena Bednarek-Michalska (Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu) Celem modułu jest zrozumienie specyfiki procesu publikowania w czasopismach naukowych. Po zakończeniu modułu będziesz potrafił/a:
MODUŁ 6: Repozytoria otwarte - zielony kanał komunikacji oprac. Małgorzata Rychlik, Emilia Karwasińska (Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu) Celem modułu jest zrozumienie specyfiki procesu publikowania w otwartych repozytoriach naukowych. Po zakończeniu modułu będziesz potrafił/a:
MODUŁ 7: Platformy e-learningowe oprac. Karolina Grodecka (Akademia Górniczo-Hutnicza, Centrum e-Learningu) Celem modułu jest scharakteryzowanie różnych modeli udostępniania otwartych zasobów oraz narzędzi wspierających te modele. Po zakończeniu modułu będziesz potrafił/ła:
MODUŁ 8: Polskie projekty otwartej nauki oprac. Karolina Grodecka (Akademia Górniczo-Hutnicza, Centrum e-Learningu) Celem modułu jest poznanie różnych kierunków rozwoju otwartej nauki w Polsce. Po zakończeniu modułu będziesz potrafił/a:
MODUŁ 9: Sposoby docierania do polskich i zagranicznych otwartych zasobów nauki i edukacji oprac. Lidia Derfert-Wolf (Biblioteka Główna Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego) Celem modułu jest przetestowanie mechanizmów wyszukiwania polskich i zagranicznych otwartych zasobów naukowych i dydaktycznych. Po zakończeniu modułu będziesz potrafił/a:
|