Spis treści
Drukuj kopletną książkęDrukuj ten rozdział
PoprzedniZamknij  książkę
 
 

13 Wyszukiwalność prac zamieszczanych w repozytoriach

Twórcy repozytoriów chcą dzielić się posiadaną informacją, w tym celu stosują standardy oraz protokoły, dzięki którym jest możliwa integralność i interoperacyjność repozytoriów. Bez stosowania takich standardów jak np. SWORD (Simple Web Service Offering Repository Deposit), czyli protokół, który ułatwia deponowanie materiałów w repozytoriach czy OAI-PMH (Open Access Initiative Protocol for Metadata Harvesting), który przeszukuje (harwestuje) metadane w repozytoriach trudno byłoby zintegrować różne systemy, a przede wszystkim niemożliwe byłoby ich przeszukiwanie i dotarcie do jak najbardziej relewantnej informacji.

Jeśli chcemy wyszukać konkretną pracę, to należy skorzystać z wyszukiwarek, które gromadzą informacje o wszystkich repozytoriach otwartych i mają mechanizmy jednoczesnego ich przeszukiwania. Są to:

Jeżeli szukamy informacji o samych repozytoriach, to warto skorzystać z poniższych adresów, pod którymi znajdziemy listy archiwów i repozytoriów, które odnotowują nie tylko dane o adresie, miejscu, zasobie repozytorium, ale informują także o statystykach, politykach oraz oprogramowaniu:

Szerzej o tym przeczytamy w następnym module poświęconym wyszukiwaniu.

PoprzedniZamknij  książkę