Spis treści
Drukuj kopletną książkęDrukuj ten rozdział
PoprzedniZamknij  książkę
 
 

6 Jak się uczyć na kursie otwartym?

Przystępujesz właśnie do kursu, który odbywa się bez udziału tutora. Zostaną Ci zaprezentowane różnorodne materiały i zadania, ale nikt nie będzie kontrolował, czy się z nimi zapoznajesz. Jeśli sam/a nie zorganizujesz sobie pracy, to istnieje poważne ryzyko, że Twoja nauka będzie mało skuteczna, albo nawet w ogóle z niej zrezygnujesz.

Mamy więc dla Ciebie kilka rad, które powinny pomóc w zaplanowaniu efektywnej pracy na kursie.

Przede wszystkim pamiętaj, że to Ty decydujesz, kiedy i czego się uczyć. E-learning, szczególnie w takiej postaci, jest metodą kształcenia dającą uczącemu się bardzo wiele swobody. Jak zwykle jednak, z wolności trzeba umieć korzystać w sposób odpowiedzialny. Pamiętaj o zasadzie, że swoboda nie wyklucza regularnej pracy.

Zapoznaj się z tematyką poruszaną na kursie. Zdecyduj, które kwestie są dla Ciebie priorytetowe, a z poznawania których, ewentualnie, możesz zrezygnować. Zastanów się, ile czasu chcesz i możesz poświęcić na naukę.

Określ i spisz terminy, których będziesz się trzymać. To Cię zmobilizuje do wysiłku. Praca metodą „Kiedy znajdę chwilę” może wydawać się kusząca i rozsądna, ale nasze doświadczenia wskazują, że zazwyczaj prowadzi do coraz większych zaległości. Elastyczność nauki nie powinna wchodzić w konflikt z systematycznością.

Wykonuj zadania, które przygotowaliśmy. Bierne zapoznawanie się z zaproponowanymi przez nas materiałami czegoś Cię nauczy, ale znacznie więcej zyskasz, jeśli uzyskiwane informacje poddasz aktywnej obróbce.

W szczególności zachęcamy Cię do budowania mapy poznawczej. W naszym założeniu mapa jest tym elementem, który pozwalał uczestnikowi połączyć w jedną całość wszystkie tematy poruszane na kursie. Dzięki niej uzyskana przez Ciebie wiedza i poglądy, które wyrobiłeś/łaś, nie były fragmentaryczne. Mapa pozwoli Ci zwerbalizować i stworzyć spójną wizję tego czym jest open access.

Niektóre treści video są w języku angielskim, żeby się nimi zapoznać trzeba znać ten język. Umieszczenie ich w kursie poszerza kontekst o materiały, które nie powstały w języku polskim, a które pokazują zasięg idei otwartego dostępu do wiedzy i opinie ludzi, którzy korzystają na tym otwarciu. Jeśli pominiesz te materiały nie stracisz nic z treści i informacji, które są istotne.
PoprzedniZamknij  książkę