Spis treści | |
5 Nauka 2.0 - nowoczesne narzędzia Od kilku lat popularne serwisy internetowe są tworzone według filozofii „Web 2.0”, zakładającej:
Zmiany zachodzące w ostatnim czasie w sferze nauki – dotyczące zarówno komunikacji, jak i współpracy naukowej – są podobne do przemian serwisów internetowych opisywanych jako przejście od Sieci w wersji 1.0 do Sieci 2.0.
Więcej o narzędziach przeczytasz w Module 4: Nowe kanały komunikacji naukowej. Krytyka Krytycy Nauki 2.0 twierdzą, że otwarta komunikacja naukowa oraz uczestnictwo w serwisach społecznościowych są niezmiernie czasochłonne, a przez to mało atrakcyjne dla zapracowanych zazwyczaj naukowców. Barierą dla Nauki 2.0 pozostaje też na razie brak mechanizmów parametryzacji i ewaluacji, odpowiadających mechanizmom wypracowanym dla tradycyjnych form komunikacji naukowej. Jednak nowe, często eksperymentalne projekty mają wielu zwolenników i współpracowników, którzy twierdzą, że dużo zyskują dzięki sieciowej współpracy oraz możliwości szerszego zaprezentowania swoich prac i ich wyników. Tak było w przypadku Polymath Project. Na początku 2009 profesor Uniwersytetu Cambridge Timothy Gowers uruchomił na swoim blogu projekt Polymath, który miał usprawnić grupowe rozwiązywanie problemów matematycznych. Od dłuższego czasu prof. Gowers, laureat najwyższego wyróżnienia w matematyce - Medalu Fieldsa borykał się z niemożnością samodzielnego rozwiązania najbardziej złożonych problemów. Polymath Project miał stanowić eksperyment i sprawdzian, czy zazwyczaj ze sobą konkurujący matematycy są zdolni do współpracy. Już po miesiącu liczba uczestników wzrosła do ponad 40-stu a po 6-tygodniach projekt świętował pierwszy sukces - współpracujący ze sobą online profesorowie odkryli dowód twierdzenia Halesa. |