Spis treści
Drukuj kopletną książkęDrukuj ten rozdział
PoprzedniNastępny
 
 

4 Typy repozytoriów

W tej chwili na świecie działa ponad 2000 [30] repozytoriów, są one bardzo różne i można je podzielić ze względu na formę organizacyjną na:

  • instytucjonalne — publikowany i niepublikowany dorobek naukowy jednej instytucji. Przykład: AMUR, CERN Dokument Server,
  • regionalne — gdzie jest kilku partnerów z danego regionu i wszyscy razem kształtują zasoby. Przykład: KPBC.

lub ze względu na zawartość treści na:

  • dziedzinowe — dokumenty z jednej lub kilku dziedzin wiedzy, bez względu na miejsce ich opracowania. Przykłady: arXiv - archiwum zarządzane przez Cornell University, gromadzące artykuły z fizyki, matematyki, informatyki, biologii molekularnej; E-LIS - dokumenty z dziedziny bibliotekoznawstwa i informacji naukowej.
  • wielotematyczne (multidyscyplinarne) — dokumenty z różnych dziedzin wiedzy. Przykłady: SciELO materiały instytucji naukowych z krajów hiszpańskojęzycznych; HAL francuskie narodowe repozytorium.

kryterium typu danych:

Kategoryzując i dzieląc repozytoria można oczywiście zastosować także inne kryteria, np. kryterium oprogramowania, na jakim działa dane archiwum, sytuacja jest dość płynna w tym zakresie, ponieważ wszystko jest nowe i staje się na naszych oczach. Powyższa kategoryzacja wynika z obserwacji sytuacji rzeczywistej.

Typy Repozytoriów

Wykres 1. Typy repozytoriów na świecie. Źródło OpenDoar

Wykres powyższy pokazuje, że zdecydowanie najwięcej jest repozytoriów instytucjonalnych, uczelnie chcą gromadzić swój zasób w jednym miejscu i być może widzą, że otwarcie tych zasobów zwiększają atrakcyjność uczelni i liczbę jej cytowań.

PoprzedniNastępny