Spis treści
Drukuj kopletną książkęDrukuj ten rozdział
PoprzedniNastępny
 
 

9 Oprogramowania stosowane do budowy repozytoriów

Na rynku informatycznym dostępne są dwie grupy oprogramowań do tworzenia platform repozytoriów: komercyjne (DigiTool, Digital Commons) oraz typu open source, czyli darmowe (EPrints, DSpace, Fedora, OPUS). Przy wyborze oprogramowania można posiłkować się wydanym przez Open Society Institute przewodnikiem po oprogramowaniach dla repozytoriów instytucjonalnych [31] lub przeanalizować statystyki, jakimi dysponuje Directory of Open Access Repositories (DOAR).

Według danych DOAR, największą popularnością cieszy się dziś produkt DSpace, wykorzystywany obecnie przez 37,6% funkcjonujących platform [32]. Na uwagę zasługuje również komercyjne oprogramowanie Digital Commons, wdrożone już na niektórych światowych uczelniach [33], posiadające innowacyjny system EdiKit do profesjonalnego publikowania czasopism lub wydawnictw seryjnych [34].

Kryteria doboru oprogramowania mogą być różne. Bardzo często czynnikiem determinującym wybór jest cena. Wybierając oprogramowanie darmowe należy liczyć się często z brakiem wsparcia technicznego ze strony twórców programu. W przypadku DSpace pomocne mogą być: lista dyskusyjna, na której użytkownicy wspierają się radami, blogi, materiały szkoleniowe. Autorzy oprogramowania umożliwiają klientom dostosowywanie interfejsu do własnych potrzeb, na przykład zgodnie z wyglądem strony domowej uczelni bądź biblioteki.

DSpace gromadzi i przechowuje dokumenty cyfrowe w najróżniejszych formatach: pdf, Word, JPG, TIF i innych, pozwala na tworzenie hierarchicznej struktury bazy poprzez określanie zespołów i kolekcji (ang. communities and collections). Umożliwia też zarówno proste, jak i zaawansowane wyszukiwanie. Indeksy są konfigurowalne, więc instytucja ma możliwość wybrania pól metadanych, które mają podlegać indeksacji. Przeszukiwanie może odbywać się wg: kolekcji i zespołów, tytułu, autora, dziedziny i daty.

Na pewno ważne jest, że twórcy oprogramowania dbają o swoich użytkowników przeprowadzając ankiety, które mają na celu ewaluację oprogramowania oraz wprowadzanie ulepszeń (np. poprawienie modułu statystyk czy możliwość wprowadzenia opcji embarga na niektóre teksty). Wiele bardzo dobrych uczelni na świecie zdecydowało się na wybór tego oprogramowania, właśnie ze względu na wyżej wymienione cechy.

Zainteresowane osoby mogą dodatkowo zapoznać się z raportem porównującym oprogramowania istniejące na rynku (Repository-Software-Survey-2010).

Oprogramowanie

Wykres 2. Rodzaje oprogramowania stosowane w światowych repozytoriach


PoprzedniNastępny