Spis treści
Drukuj kopletną książkęDrukuj ten rozdział
PoprzedniNastępny
 
 

5 Otwarte konferencje
5.2 Uwolnić naukę

Platforma internetowa konferencji, która jest tak budowana, by spełniała wiele funkcji, odsyłająca z jednej strony do repozytorium (tekstów), z drugiej do bazy z prezentacjami czy serwisu umożliwiającego publikowanie nagrań video, staje się specyficzną wielokierunkową siecią wiedzy. Sieć tę przedłużają powiązania ze stronami innych konferencji (np. w przypadku wydarzeń cyklicznych) bądź stronami prelegentów. Komunikacja w nauce przybiera nowy wymiar.

Do komunikacji tej dopuszczone zostają osoby, które wcześniej pozostawały poza jej zasięgiem. Mowa tu nie tylko o statystycznym Kowalskim, posiadającym dostęp do sieci, ale nie związanym z nauką, ale także reprezentantach innych dyscyplin, zainteresowanych interdyscyplinarnym dyskursem.

‘Otwarta konferencja’ może mieć formę bardzo tradycyjną lub zupełnie odwracać sposób myślenia o dzieleniu się wiedzą, czego dowodzą nowoczesne inicjatywy takie jak BarCamp, EduCamp czy BiblioCamp. Warto zaznaczyć, że w takich spotkaniach świat naukowców przenika się ze światem pasjonatów, a także przedstawicieli sektora gospodarki, które to spotkanie w innych okolicznościach (szczególnie w przypadku humanistyki) by nie nastąpiło.

Wymienione formy spotkań (BarCampy) mają kilka charakterystycznych cech. Przede wszystkim odbywają się w dość nietypowych dla konferencji miejscach jak kluby muzyczne lub zupełnie poza budynkiem (przy ognisku lub grillu). Wstęp jest bezpłatny, a w imprezie uczestniczyć może każdy zainteresowany tematem. Nie obowiązują krawaty ani garsonki. A wszystko po to, aby stworzyć możliwie przyjazną i luźną atmosferę, która sprzyjać będzie swobodnym dyskusjom. Wystąpienia najczęściej są transmitowane w czasie rzeczywistym i/lub wkrótce po wydarzeniu publikowane w Internecie, na stronie internetowej lub w jednym serwisów społecznościowych (prym wiedzie tutaj serwis YouTube.com).

Wśród przykładów warto wymienić:
  • EduCamp (Kraków, Warszawa) - cykliczna impreza łącząca świat edukacji, nowych mediów i technologii oraz biznesu,
  • Spodek 2.0 – spotkania osób związanych z szeroko pojętą branżą IT, odbywające się cyklicznie w Katowicach,
  • BiblioGrill – projekt serwisu Bibliosfera.net, który również nabrał charakteru cyklicznej imprezy; uczestnicy to przede wszystkim bibliotekarze, a także osoby zainteresowane sprawami bibliotek,
  • KrakSpot – BarCamp o nowych mediach,
  • 3Camp.pl – impreza skupiająca amatorów nowych technologii, głównie osoby zainteresowane tzw. startupami (nowe projekty internetowe zawierające mechanizmy społecznościowe).
PoprzedniNastępny