Spis treści
Drukuj kopletną książkęDrukuj ten rozdział
PoprzedniNastępny
 
 

5 Otwarte konferencje
5.3 Webinaria

W obręb ‘otwartych konferencji’ zaliczyć można również bezpłatne webinaria. Tu należy się kilka słów wyjaśnienia. Webinaria to spotkania odbywające się w sieci. Uczestnicy oraz prowadzący łączą się przy pomocy oprogramowania pozwalającego na przesyłanie dźwięku, współdzielenie ekranu lub wyświetlanie prezentacji, a także przesyłanie obrazu z kamery video. Mają najczęściej charakter szkoleniowy (stąd też częściej myślimy o nich jako o formach e-learningu, nie konferencji).

Webinaria oprócz edukacji służą również celom marketingowym. Wykorzystywane są do prezentacji różnych produktów, idei czy projektów. Do uczestnictwa w webinarium konieczne jest posiadanie odpowiedniego sprzętu (komputera oraz słuchawek z mikrofonem) oraz stosunkowo dobrego (tj. szybkiego) łącza internetowego. Prowadzący zapoznaje uczestników z tematem posługując się przede wszystkim prezentacją, tekstowym czatem oraz własnym głosem.

Interesującym przykładem nieodpłatnej ‘sprzedaży’ wiedzy, przy pomocy webinarium jest projekt Google Search Education Evangelism. Jak nazwa wskazuje jest to inicjatywa jednego z największych graczy na rynku IT, firmy Google. Realizowane w ramach projektu webinaria mają za zadanie zapoznać uczestników z zaawansowanymi technikami wyszukiwania informacji.

Poszczególne spotkania są dedykowane dla różnych grup odbiorców, młodzieży szkolnej, nauczycieli czy bibliotekarzy, ale uczestniczyć mogą w nich wszyscy zainteresowani. Ci, którzy nie mogli w wyznaczonej godzinie usiąść przy komputerze i wziąć udział w spotkaniu, mają szansę zapoznania się z prezentacją (np. prezentacja z webinarium dla bibliotekarzy lub obejrzenia zarejestrowanego webinarium w archiwum webinariów).

PoprzedniNastępny